Erdoğan McKinsey Konusu Kapandı

Büyük tartışmalara sebep olan McKinsey anlaşması hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “McKinsey’den fikri danışmanlık dahi alınmayacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomik Program sonrasında ABD’li danışmanlık şirketi McKinsey ile yaptığı anlaşma büyük tartışmalara sebep olmuştu.Eleştirilere sebep olan McKinsey ile yapılan anlaşma hakkında şuana kadar hiç değerlendirmede bulunmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin Kızılcahamam kampında, “McKinsey’den fikri danışmanlık dahi alınmayacak” ifadelerini kullanması dikkat çekti.Erdoğan, McKinsey anlaşmasıyla ilgili, “Bir danışmanlık şirketi üzerinden aklı sıra bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Tüm arkadaşlarımıza söyledim, bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” dedi.

MC KİNSEY kimdir ?

Çoğunuz bu ismi yeni öğrendi. MC Kinsey, ABD’li bir Uluslararası Yönetim Şirketidir. Şirketin ülkemizde de şubesi vardır.
Türkiye şubesi direktörlüğünü, AKP’li eski bakan Beşir Atalay’ın damadı yapmaktadır.
Mc Kinsey, YEP kapsamında kurulacak olan “Değişim ve Dönüşüm Ofisi” aracılığı ile ekonomimizi denetim altında tutacak. Bu ofis 16 bakanlığı ilgilendirdiği için MC Kinsey,
bu sayede 16 bakanlığı kontrol ve denetimi altına alacak.
Damat Berat Albayrak Mc Kinsey adını ABD’de yatırımcılar ile yaptığı toplantıda açıkladı.
Bu yeni bir “Derviş modeli” olarak da değerlendirilebilir.
Ayrıca şu tespitlerde yapılabilir.
* Hazine ve Ekonomi Bakanı ülke ekonomisini yönetmekte ve açıkladığı Yeni Ekonomik programı uygulamada kontrolü ABD’li şirkete bırakarak, bu işi yapamayacağını göstermiştir.
* Ülke ekonomisi ve ekonomi ile ilgili önemli bilgi ve belgelerin bu şirket üzerinden dışarıya servis edilmesinin kapısı aralanmıştır.
* TBMM devre dışı bırakılarak, ülkemizin bir şirket tarafından şirket gibi yönetilmesinin kapısı açılmıştır. Bu yeni sistemin hangi risklere açık olduğunu da göstermektedir.
* Zaten zor durumda olan ekonomimiz, birde bu yabancı firmaya yüklü miktarda dolar üzerinden ücret ödeyecektir.
* İMF adı geçmeden İMF politikalarına benzer dayatmalar olacaktır.
* II.Abdulhamit’in 1881 yılında kabul ettiği “Duyun-u Umumiye” tarzı bir sürece girdiğimiz görülmektedir. Mc Kinsey, ‘yapılandırma’ önerileri kapsamında Varlık Fonundaki kuruluşların elden çıkmasını sağlayabilir.
* Sürekli “yerli ve milli” olmakla övünen siyasal iktidarın ne kadar “yerli ve milli” olduğu Mc Kinsey örneği ile bir defa daha anlaşılmıştır!!!
* Mc Kinsey ile anlaşmayı duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Erdoğan’ın damadıdır. Mc Kinsey şirketinin ülkemizdeki temsilcisi ise eski bakanlardan Beşir Atalay’ın damadıdır.
Bu noktaları bilin istedim..

Yazar: ilkeweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir