Belediye Sahipsiz 13 Cenazeyi Defnedecek

Cizîr, Nisêbîn, Hezex, Silopiya’dan toplam 67 cenazenin getirildiği Riha’da, 21 cenaze savcılık kararı ile belediye tarafından defnedildi. Son olarak Nisêbin’den 29 Mayıs’ta kente getirilen 13 cenazenin daha savcılığın gönderdiği resmi yazı ile belediye tarafından defnedileceği öğrenildi.

‘Cenazeler teşhis edilemeyecek durumda’

Çatışmalı süreç başladığından bu yana yaşanan hak ihlallerini raporlarlaştırdıklarını ve karşılaştıkları durumun “İnsan hakkı ihlali” olduğunu dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Riha Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar, getirilen cenazelerin bir çoğunun tanınmaz durumda olduğunu, çocuklarının cenazelerini almaya gelen ailelerin cenazeleri teşhis edemediğini söyledi. Yaşanan ihlallerin hesabının adalet önünde verileceğini dile getiren Yazar, “Cenazeleri DNA örnekleri ile verdiğimiz 10 aile daha önce teşhis için gelen ama çocuklarını cenazelerin durumundan dolayı teşhis edemeyen ailelerdi” bilgisini verdi.

30 aile kan örneği verdi

Son olarak 29 Mayısa’ta 13 cenazenin Riha’ya getirildiğini bu cenazelerinde ATK yönetmeliğinde ki değişiklik nedeni ile defnedileceğini belirten Yazar, “Bu cenazeler için yaklaşık 30 aileden kan örneği alarak DNA testi için Ankara’ya gönderttik. Bu testin sonuçlarına göre cenazeleri alıp ailelerine teslim edeceğiz” dedi.

İHD tarafından tutulan raporlara göre:

Cizîr

Cizre’de ki katliamdan sonra Riha’ya 28 cenaze getirildi. 10’u aileleri tarafından, 13’ü ise DNA örnekleri ile teşhis edilen toplam 23 cenaze aileleri tarafından memleketlerine götürülüp defnedildi.

5 cenaze ise savcılık kararı ile belediye tarafından Riha’da defnedildi.

Hezex

Hezex’te (İdil) ki soykırım saldırılarında yaşamını yitiren 9 kişinin cenazesi Riha’ya getirildi. Bu cenazelerden 3’ü aileleri tarafından alınarak memleketlerine götürülüp defnedilirken, 6’sı savcılık kararı ile Riha’da defnedildi.

Silopiya

Saldırılar sonrasında yaşamını yitiren 5 kişinin cenazesi Riha’ya getirildi. 4’ünün cenazesi aileleri tarafından verilen DNA örnekleri sonrasında alındı. 1 kişi ise savcılık kararı ile belediye tarafından Riha’da defnedildi.

Nisêbîn

Nisêbîn’den (Nusaybin) dört farklı tarihte toplamda 25 cenaze Riha’ya getirildi. Bu cenazelerin 9’u savcılık kararı ile belediye tarafından defnedildi. 3’ü aileleri tarafından verilen DNA örnekleri sonrası tespit edilerek alındı ve memleketlerinde defnedildi. Son olarak 29 Mayıs’ta 13 cenaze Nisêbîn’den getirildi. Savcılk kararı ile 2’si belediye tarafından defnedilirken, 4’ü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2’si Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, 5’i Balıklıgöl Devlet Hastanesi morgunda bekletilen toplam 11 cenaze içinde savcılığın belediyeye yazı yazdığı belirtildi.

(kaynak:diha)

Yazar: ilkeweb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir